Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla

Motocykl, tak samo jak każdy samochód osobowy musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Bez tej polisy praktycznie nie wolno wyruszać na drogę, nie wolno brać udziału w ruchu drogowym, nawet tylko garażowany motocykl nie powinien nie być ubezpieczony. Takie są przepisy i za brak aktualnego ubezpieczenia OC grożą kary przede wszystkim finansowe. Ich wartość zaś bardzo często przekracza wartość samego ubezpieczenia. A ile wynosi średnia składka za OC dla motocykla i od czego ta kwota jest zależna? Warto się z tym zapoznać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC dla motocykla

Przepisy regulujące kwestię ubezpieczania motocykli są bardzo podobne do tych, które obowiązują w przypadku samochodów osobowych. Ubezpieczenie należy wykupić na cały rok, niezależnie od tego, że zimą motocykl jest przecież nieużywany. Jeżeli motocykl kupowany jest od poprzedniego właściciela to należy uzgodnić z nim kwestie kontynuowania polisy. Jeżeli może być kontynuowana to należy pamiętać o zawarciu kolejnej umowy, gdy ta dobiegnie końca. A jeżeli dotychczasowy właściciel chce przerwać bieg ubezpieczenia, to niezwłocznie po dokonaniu zakupu należy również zawrzeć odpowiednie ubezpieczenie. Jeżeli jednoślad jest kupowany w salonie, to przed wyjechaniem nim na ulicę również trzeba wykupić stosowną polisę.

Przeczytaj więcej: Ranking ubezpieczeń OC i AC dla motocykli

Co wpływa na składkę ubezpieczeniową

Bardzo często użytkownicy motocykli zadają pytanie, czy zniżki wypracowane przy bezszkodowej jeździe samochodem mogą być przeniesione również na motocykl. Otóż, mogą być przeniesione i tę praktykę stosuje bardzo wiele towarzystw. Dotychczasowa historia ubezpieczeniowa będzie więc miała wpływ na wysokość składki. Trzeba jednak pamiętać, że z przenoszeniem zniżek w przeciwnym kierunku – z motocykla na samochód jest znacznie trudniej. Tu towarzystwa prowadzą bardzo różnorodną politykę. Niektóre przenoszą w całości, inne nie przenoszą w ogóle, a jeszcze inne przenoszą wyłącznie z motocykli o dużej pojemności silnika. Wpływ na wysokość składki ma również wspomniana właśnie pojemność silnika motocykla. Im większa ta pojemność, tym wyższa jest składka ubezpieczeniowa. Jest to zrozumiałe, ponieważ większy silnik to również większa moc danego motocykla, a przy większej mocy zdarzenie drogowe zwykle jest po prostu poważniejsze.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie motocykla - o czym warto pamiętać?

Oczywiście, nie bez znaczenia jest również sam właściciel motocykla. Jego sytuacja i doświadczenie na drodze również wpływają na wysokość składki. Osoba, która od niedawna ma prawo jazdy będzie musiała zapłacić wyższą składkę niż doświadczony motocyklista z prawem jazdy, które ma od kilku lat. Znaczenie ma też wiek. Osoba starsza po 30 roku życia, zapłaci mniej niż młody, dwudziestoletni kierowca. Statystycznie bowiem młody człowiek jeździ znacznie bardziej brawurowo, a tym samym bardziej niebezpiecznie. Posiadanie rodziny także wpływa na wysokość składki. Osoby, które mają dzieci są statystycznie bardziej rozważne i ostrożne, a tym samym powodują mniej wypadków, mogą więc płacić niższą składkę. Niezależnie jednak od tego, jak zostanie wyliczona składka ubezpieczeniowa i tak trzeba ją opłacić. Warto poszukać w różnych towarzystwach, bo może się okaże, że uda się kupić korzystniej. Trzeba pamiętać, że jest to obowiązek, który należy wypełnić.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty