Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Oświadczenie o odstąpieniu od OC - co powinno zawierać?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Oświadczenie o odstąpieniu od OC - co powinno zawierać?

Mimo tego, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, można zerwać je przed terminem. Regulują to oczywiście bardzo konkretne przepisy i zasady. Niekiedy, istotnym elementem uprawniającym do odstąpienia jest termin jego zawarcia lub wygaśnięcia. Oczywiście, wszystkie formalne warunki musza zostać spełnione, jeżeli ma to być odstąpienie skuteczne. Warto jednak się zastanowić również nad tym, w jaki sposób powinno być ono sformułowane. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że sam dokument nie spełnia warunków formalnych i odstąpienie z tego powodu nie jest możliwe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dane personalne i kontaktowe

Przede wszystkim, taki dokument powinien zawierać dane personalne i kontaktowe klienta, który chce złożyć odstąpienie. Dane personalne pozwalają zidentyfikować właściwą osobę. Ważne by podać nie tylko imię i nazwisko, ale również numer PESEL lub też numer dowodu osobistego. Tylko w ten sposób możliwe jest poprawne określenie, o kogo chodzi. W przeciwnym razie może się okazać, że wskazana zostanie inna osoba do odstąpienia od umowy (jeżeli w tym samym towarzystwie ubezpieczone są dwie osoby o tym samym nazwisku). Właśnie dlatego precyzyjna i jednoznaczna identyfikacja jest tak ważna.

Dane kontaktowe to drugi element. Są ważne dla zachowania płynnego przekazywania informacji. Może się bowiem okazać, że wśród dokumentów brakuje czegoś, jakiegoś dodatkowego pisma, potwierdzenia lub informacji, która jest niezbędna dla prawidłowego odstąpienia. Jej brak zaś może zatrzymać całą procedurę. W takiej chwili towarzystwo korzysta z podanych w dokumentach danych kontaktowych i może znacznie szybciej poprosić o uzupełnienie braków. Bez tej informacji procedura się przedłuży, ponieważ towarzystwo będzie szukać możliwości kontaktu w swoich zasobach, a to może potrwać.

Dane polisy OC

Dane polisy, która ma zostać rozwiązana są również niezwykle istotne. Towarzystwo musi sprawdzić, czy odstąpienie od umowy na tych konkretnych warunkach jest możliwe. Może to sprawdzić odwołując się do zasada obowiązujących przy danym produkcie. Musi więc wiedzieć, co to jest za produkt.

Przesłanie na oświadczeniu numeru i nazwy polisy znacznie uprości całą procedurę i sprawi, że do odstąpienia znacznie szybciej dojdzie. Jeżeli bowiem towarzystwo będzie zmuszone do przeszukania swoich dokumentów w celu znalezienia właściwej polisy, to może to znacznie dłużej potrwać.

Numer polisy klient może bardzo łatwo znaleźć. Zwykle jest bowiem wyróżniony, wytłuszczony w dokumencie ubezpieczenia, właśnie po to, by łatwo można go było zidentyfikować. W ten sposób wiadomo, o jaką polisę chodzi i towarzystwo może sfinalizować wniosek w znacznie krótszym czasie.

Powód odstąpienia od OC

Zwykle trzeba również podać powód odstąpienia. Nie jest to warunek konieczny, ale z pewnością pomaga w doprowadzeniu sprawy do końca. Brak powodu może sprawić, że towarzystwo będzie próbowało zachęcać klienta do zmiany swojego zdania, do zmiany stanowiska. Jeżeli zostanie podany jakiś powód, być może takie próby nie będą podejmowane. Zwykle, najlepiej sprawdza się informacja, że znaleziona została po prostu znacznie lepsza propozycja i właśnie dlatego klient jest zainteresowany odstąpieniem od umowy.

Zamieszczając wszystkie powyższe informacje oraz pamiętając o obowiązujących terminach i warunkach, można się spodziewać, że złożone oświadczenie o odstąpieniu od OC zostanie rozpatrzone pozytywnie, a sprawa zostanie załatwiona skutecznie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty