Pojazdy zabytkowe – ABC ubezpieczenia
Pojazdy zabytkowe, podobnie jak wszystkie inne pojazdy uczestniczące na co dzień w ruchu drogowym, podlegają ubezpieczeniom komunikacyjnym. Zakres i charakter tych ubezpieczeń jest nieco inny z racji chociażby specyfiki pojazdów zabytkowych. Nie mniej, firmy ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne skierowane właśnie do tego typu samochodów. Na czym polegają różnice i co należy zrobić, by ubezpieczyć swój pojazd jako zabytkowy?
Czym jest pojazd zabytkowy
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nie każdy stary samochód to od razu pojazd zabytkowy. O takim statusie mówią przepisy prawa o ruchu drogowym i tylko według nich należy tutaj kwalifikować pojazdy. Zgodnie z tymi przepisami, pojazdem zabytkowym jest auto, które na podstawie osobnych przepisów zostało wpisane do rejestru zabytków lub znajduje się na wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz pojazd, który znajduje się na liście inwentarza muzealiów, który sporządzany jest zgodnie z odrębnymi przepisami. Widać zatem, że traktowanie pojazdu, jako samochód zabytkowy nie jest uznaniowe i nie zależy od dowolnego podejścia jego właściciela. Należy wykazać, że samochód spełnia warunki, kwalifikujące go do wpisania na listę zabytków. Jakie to warunki? Przede wszystkim pojazd musi mieć co najmniej 25 lat. Takie auta spotyka się nadal na drogach, nie znaczy to jednak, że są zabytkowe. Do tego musi bowiem mieć 75% oryginalnych części. To warunek, który już znacznie trudniej spełnić. Stare auto ze starymi częściami nie zawsze sprawnie funkcjonuje i zanim zyska te 25 lat stażu na drogach bardzo często dochodzi właśnie do wymieniania w nim różnorodnych części. Trzeci warunek to fakt, że ostatni egzemplarz tego modelu powinien zejść z taśmy ponad 15 lat temu. Tylko spełnienie tych trzech warunków powoduje, że auto może zostać uznane za zabytkowe i jako takie ubiegać się o specjalne ubezpieczenie komunikacyjne.
Ubezpieczenie pojazdu
Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego różni się przede wszystkim okresem, na jaki zostaje zawarte. Posiadacz zwykłego pojazdu musi wykupić polisę OC na cały rok. Posiadacz pojazdu zabytkowego może ją wykupić na jakiś okres. Może on trwać od 30 dni do 12 miesięcy. Taka możliwość została podyktowana faktem, że pojazdy zabytkowe nie są użytkowane do codziennej jazdy. Ich właściciele przemieszczają się nimi okazjonalnie, głównie na zloty i właśnie na okres zlotu można wykupić sobie taką polisę. Ubezpieczenie pojazdu na 30 dni będzie z całą pewnością tańszym rozwiązaniem niż roczne. Nie ma też potrzeby ubezpieczać na cały rok, jeżeli używany jest zaledwie raz czy dwa razy, za każdym razem po kilka dni, czyli właśnie na czas zlotu. Przeczytaj więcej: Ubezpieczenie samochodów zabytkowych Jeżeli chodzi o ubezpieczenie AC, to pojazdy zabytkowe nie podlegają tego rodzaju ubezpieczeniu, z uwagi na to, że w ogóle towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają pojazdy starsze niż dziesięcioletnie z uwagi na wysokie koszty naprawy i małą opłacalność takiego rozwiązania. Podobnie rzecz się ma w przypadku samochodów zabytkowych. Pojazdy zabytkowe można ubezpieczyć. Choć nie jest to rozwiązanie bardzo popularne i rozgłaszane, to jednak wybranie dobrej polisy OC nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności w tym zakresie.
Sprawdź podobne: Kary za niepłacenie OC