Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Postępowanie w trakcie wypadku samochodowego

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Postępowanie w trakcie wypadku samochodowego

Wypadek drogowy może się zdarzyć każdemu. O ile nie jest to bardzo poważana sytuacja, w której konieczne jest uczestnictwo służb ratunkowych, całą sytuację i całe zajście należy w taki sposób zabezpieczyć i udokumentować, by dla towarzystwa ubezpieczeniowego jasne było, kto zawinił i kto ponosi za to zdarzenie odpowiedzialność. Takie racjonalne i uporządkowane postępowanie w trakcie wypadku jest niezwykle istotne i ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu całej późniejszej procedury weryfikującej wypłatę świadczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zabezpiecz miejsce wypadku

Przede wszystkim należy bardzo starannie i dokładnie zabezpieczyć miejsce wypadku. Z jednej strony ma to na celu uchronienie przed kolejnymi kolizjami – jeżeli przez wypadek część drogi jest wyłączona z ruchu to należy to również oznaczyć. Z drugiej strony, takie zabezpieczenie pozwoli policji prawidłowo ocenić zdarzenie i ustalić jego przebieg. To zaś jest ważne szczególnie dla strony poszkodowanej w tym wypadku. To właśnie ona otrzyma należną wypłatę w razie zdarzenia, ale musi wykazać, że w nim nie zawiniła. Zabezpieczenie miejsca wypadku można wykonać za pomocą specjalnego trójkąta ostrzegawczego, który każdy kierowca powinien mieć w swoim samochodzie. Jest to znak, który zgodnie z przepisami informuje o tym, że w danym miejscu jest fragment drogi wyłączony z ruchu na skutek właśnie jakiegoś zdarzenia.

Wezwij policję na miejsce wypadku

Nie zawsze jest to konieczne. Czasem zdarzenie jest tak małe, a jego sprawca natychmiast przyznaje się do winy, więc wzywanie policji jest po prostu niepotrzebne. Natomiast, są czasem takie sytuacje, gdy obecność służb jest po prostu konieczna. Kiedy należy wezwać policję? Gdy sprawca zdarzenia zdecydowanie nie chce się do niego przyznać. Gdy próbuje się tłumaczyć lub wypierać albo stara się odpowiedzialność za zdarzenie przenieść na osobę poszkodowaną. Wezwanie policji rozwiązuje sprawę, a rozstrzygnięcie, kto w danej sytuacji zawinił jest arbitralne i rozwiązuje spór. Policję należy wezwać również wtedy, gdy sprawca wypadku nie chce podać swoich danych, nie chce pokazać polisy ubezpieczeniowej lub wyłącznie chce podać jej numer, bez okazywania dowodu jej zakupienia. Takie działania ze strony sprawcy powinny budzić zaniepokojenie i nieufność. Sugerują bowiem, że sprawca być może chce wprowadzić w błąd, chce uniknąć odpowiedzialności lub nie ma wykupionego ubezpieczenia. Oczywiście, numer rejestracyjny pojazdu powinien być w tym momencie pomocny i warto go spisać, ale jeżeli sprawca nie ma polisy, to nic ten numer nie pomoże i tym bardziej policja powinna się pojawić.

Spisz oświadczenie z wypadku

Gdy już wszystkie kwestie związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku, ustaleniem sprawcy i weryfikacją dokumentów zostaną załatwione, można przystąpić do spisania oświadczenia. Osoba, która jest sprawcą wypadku powinna napisać oświadczenie dla poszkodowanego. W tym oświadczeniu powinna podać swoje dane identyfikacyjne – imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego oraz dane swojego ubezpieczyciela. Nazwa firmy, numer polisy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie wyegzekwować wypłatę odszkodowania. Jeżeli poszkodowany otrzyma od sprawcy wypadku tego rodzaju oświadczenie, sprawę ma w zasadzie załatwioną i nie musi się niczym więcej martwić. Wypadek to z pewnością trudne i poważne przeżycie i mało kto potrafi się w nim odnaleźć z zimną krwią. Warto jednak zapamiętać sobie te kroki, ponieważ ich zastosowanie z całą pewnością pomoże w trudnej sytuacji i pozwoli dopilnować wszystkich formalnych kwestii.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty