Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Samochód z USA - bezpieczny transport

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Samochód z USA - bezpieczny transport

Polacy zdecydowanie bardziej wolą kupować auta używane, zarówno kompaktowe, SUVy czy marki luksusowe. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy, czy też czasu na szukanie wymarzonego pojazdu w konkurencyjnej cenie. Jeszcze do nie dawna największą popularnością cieszyły się samochody sprowadzane z USA. Nie od dziś wiemy, że Amerykanie dbają o swoje pojazdy, co wiąże się z tym, iż zakup „z drugiej ręki” był dla Polaków bardzo korzystny. Ponadto jest to bardzo szeroki rynek, na którym obowiązują znacznie niższe podatki. Do 2009 roku to właśnie Stany Zjednoczone były numerem jeden, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych samochodów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Polacy "ruszyli" do USA po dobra luksusowe ze względu na bardzo niski kurs dolara w przeliczeniu na złotówki. Ten sezon wyprzedaży, również takich marek jak Ferrari i Porsche, zakończył światowy kryzys. Nie brakuje jednak Polaków, którzy nadal kupują samochody w USA, w tym pojazdy specjalistyczne, rzadkie lub zabytkowe. Transport można przeprowadzić: samolotem, kontenerem lub statkiem "ro - ro" do transportu samochodów. Transport samolotem to koszt 6-9 tys. USD. Transport kontenerem, w którym znajduje się więcej niż jeden pojazd oraz w systemie "ro - ro" to 650-1800 USD; za własny kontener (tylko nasz samochód w środku) koszt średni: 2,9-4,2 tys. USD. Obecnie na rynku jest wiele firm, które proponują atrakcyjne rozwiązania przewozowe z ubezpieczeniem.

Dokumenty i transport

Jeśli jednak decydujemy się na sprowadzenie auta, pamiętajmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu jeszcze przed dostarczeniem go do Polski. Aby przewoźnik dostarczył nam samochód spoza Unii Europejskiej, musimy przede wszystkim przekazać mu dokumenty celne oraz kopię dowodu rejestracyjnego i faktury zakupu. W granicach UE wystarczy list przewozowy i zlecenie, które upoważnia przewoźnika do odbioru samochodu. Czasem stosuje się tzw. order lub bon, który tak jak zlecenie upoważnia przewoźnika do odbioru pojazdu. Przewoźnikowi musimy przekazać również podstawowe parametry samochodu, w tym przede wszystkim wagę i rozmiary, które z oczywistych względów są niezbędne do organizacji i realizacji przewozu. Warto zadbać o to, aby został pojazd wysłany jeszcze na amerykańskich tablicach rejestracyjnych. Dzięki temu aktualne ubezpieczenie może być kontynuowane jeszcze przez kilka tygodni. Nie zapomnijmy jednak o późniejszym odesłaniu tablic do USA, ponieważ nie jest to nasza własność. Jak wszyscy doskonale wiemy – nawet transport statkiem może okazać się nie do końca bezpieczny. Nie wiemy również czy nasze wymarzone auto zostanie dostarczone z tablicami. Właśnie w takich sytuacjach warto skorzystać z usług godnego zaufania przewoźnika, który zorganizuje fracht morski, a z portu dostarczy zakupiony samochód pod wskazany przez nas adres.

Ubezpieczenie

Wybieramy przewoźnika, który dysponuje pełnym ubezpieczeniem. Jeśli po raz pierwszy korzystamy z usług danego przewoźnika - śmiało prośmy o okazanie odpowiedniej polisy. Skoro zapłaciliśmy zapewne niemałą sumę za zakup samochodu w USA, nie oszczędzajmy na transporcie. Przewoźnik z ugruntowaną pozycją na rynku i ważną polisą jest droższy od innych, ale możemy spać spokojnie w oczekiwaniu na nasz pojazd - ewentualne szkody w transporcie pokryje polisa przewoźnika. Najlepiej, gdy przewoźnik posiada polisę:

  • all-risk insurance (ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka) - zastosowane ma w przypadku: pożaru, kradzieży, zarysowania, wgnieceń i innych uszkodzeń,
  • total-loss insurance (ubezpieczenie od straty całkowitej) - dotyczy "szkód całkowitych:, tj. sytuacji wypadnięcia kontenera za burtę lub takiego uszkodzenia samochodu w transporcie, że rzeczoznawca orzeka "szkodę całkowitą"; nie ma zastosowania do drobniejszych uszkodzeń, jak zarysowania lub wgniecenia.

Istnieje jeszcze w prawie morskim zasada "awarii wspólnej", która w naszym przypadku zastosowanie będzie miała, gdy nasz samochód zatonie czy spłonie razem ze statkiem. Tu dwie bardzo istotne uwagi: 1. zasada awarii wspólnej dotyczy wszystkich stron zaangażowanych w transport, nawet jeśli nasz ładunek ocaleje z katastrofy; 2. transport samochodu przeprowadza wyspecjalizowany przewoźnik, ale zasada awarii wspólnej nas uznaje za stronę i to my poniesiemy proporcjonalną część kosztów w przypadku ogłoszenia awarii wspólnej. Należy więc wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeniowy na taką okoliczność, co może ustrzec nas przed dodatkowymi kosztami. Średni koszt ubezpieczenia transportu samochodu z USA to 1,5-2,5% wartości pojazdu. Po dokonaniu zakupu, wyborze i opłaceniu przewoźnika wraz z ubezpieczeniem, już tylko wystarczy czekać na swój wymarzony pojazd. Ostatnia rada: nie myjmy samochodu przed domem na oczach sąsiadów - w Polsce i USA obowiązują inne przepisy środowiskowe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty