Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Samochód zastępczy z OC - kiedy się należy?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Samochód zastępczy z OC - kiedy się należy?

Ubezpieczenie samochodu w ramach polisy OC jest obowiązkowe. Taką konieczność narzuca ustawodawca i nie ma co do tego wątpliwości. Jedyna wolność i dowolność w tym zakresie sprowadza się do wyboru ubezpieczyciela, który przejmie na siebie odpowiedzialność i otoczy ochroną właściciela pojazdu. Ma to znaczenie o tyle duże, że każdy ubezpieczyciel dodaje inne opcje dodatkowe w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czy samochód zastępczy jest również taką luksusową opcją, czy należy się każdemu ubezpieczonemu? A jeżeli się należy, to kiedy i w jakich okolicznościach?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC sprawcy z autem zastępczym

Jeżeli polisa ubezpieczeniowa OC sprawcy zdarzenia drogowego zawiera w sobie opcję udostępnienia pojazdu zastępczego, taki pojazd się po prostu należy. Nie ma w tym miejscu żadnych dyskusji ani pola na dywagacje. Jest to po prostu sytuacja, w której poszkodowanemu przysługuje tego rodzaju udogodnienie. Można więc udać się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia i poprosić o refundację wynajęcia samochodu zastępczego albo o załatwienie wszelkich formalności za osobę poszkodowaną. Jeżeli jednak towarzystwo szuka pretekstu by się nie wywiązać z zobowiązania można też udać się do firmy oferującej samochody zastępcze i w rozliczeniu podać numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia. W takiej sytuacji to wypożyczalnia załatwia wszystkie sprawy i dochodzi opłaty za wypożyczenie samochodu, a towarzystwo ubezpieczeniowe nie może już wykorzystać nie wiedzy klienta. Sprawdź więcej: Ubezpieczenie samochodu z pojazdem zastępczym

Ubezpieczenie OC bez auta zastępczego

Jeżeli jednak ubezpieczenie sprawcy kolizji nie uwzględnia dostarczenia poszkodowanemu samochodu zastępczego, a jedynie naprawienie powstałej szkody, wówczas niestety w ten sposób nic się nie da załatwić. Oczywiście, można ubiegać się o auto zastępcze w ramach własnego ubezpieczenia AC, ale to zależy od wykupionego wariantu Auto Casco. Jeżeli jest z taką opcją to można z niej skorzystać. Jeżeli nie, a auto jest jeszcze na gwarancji, można skorzystać z rozwiązań gwarancyjnych. Dilerzy samochodowi bardzo często oferują właśnie w ramach gwarancji możliwość skorzystania z samochodu zastępczego. Podsumowując, auto zastępcze z OC można otrzymać wyłączni wtedy, gdy przewiduje to zakres ubezpieczenia OC sprawcy. Jeżeli w jego polisie znajduje się taki zapis można się o to ubiegać. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to trzeba się pogodzić z zaistniałą sytuacją lub zacząć poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty