Tuning samochodu a OC

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, którą musi wykupić każdy właściciel samochodu, nawet jeżeli ten pojazd jest głównie garażowany. W zasadzie częstotliwość użytkowania auta nie ma tutaj żadnego znaczenia. Polisa OC jest ubezpieczeniem uniwersalnym, wszystkie oferowane polisy są zawierane na taką samą sumę ubezpieczenia, nie ma tutaj zbyt dużego pola do zmian. Przepisy prawne pozwalają na jej powiększenie, ale nie pozwalają na zawarcie ubezpieczenia na niższą kwotę.
Tuning samochodu w ubezpieczeniu OC
Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, którą zawrzeć musi każdy posiadacz samochodu. Tak mówi o tym ustawa. Oczywiście wybór firmy ubezpieczeniowej jest już swobodny. Nie ma nakazów, zakazów, ani żadnych ograniczeń w tym zakresie. Po prostu, wybierać można według składki za ubezpieczenie lub opcji dodatkowych, jakie są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nadmienić jednak trzeba, że w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego z pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej może skorzystać poszkodowany w wypadku, a nie osoba, która za tę polisę płaci. Takie są zasady postępowania i takie jest funkcjonowanie tej polisy. Służy ona przede wszystkim zadośćuczynieniu i zrekompensowaniu szkód osoby, która została pokrzywdzona w wypadku. Jak w takim razie towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do sprawy, gdy w wypadku zostało uszkodzone auto tuningowane? Czy wypłata odszkodowania należy się wyłącznie za część podstawową auta, czy można wnioskować również o wypłatę za uszkodzone ulepszenia? Jak ta sytuacja wygląda w praktyce? Obecnie stosowane są w samochodach dwa rodzaje tuningu. Jeden z nich to tuning mechaniczny, a drugi optyczny. Tuning mechaniczny polega na wprowadzeniu udoskonaleń i zmian w zakresie funkcjonowania pojazdu. Dodaje się mu mocy, zmienia rurę wydechową i wprowadza wiele innych elementów, których działanie ma sprawić, że auto będzie szybsze, sprawniejsze i bardziej dynamiczne. Tuning optyczny natomiast, to rozwiązanie, które powoduje, że auto wygląda w sposób bardziej interesujący, ciekawy i bardziej atrakcyjny. Różnego rodzaju spojlery, czy listwy dodatkowe zmieniają jego wygląd, czynią je bardziej oryginalne i wyjątkowe, a co za tym idzie, czynią je również nieco droższym. Na tuning można wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc zadbać o to, by w razie zdarzenia, również koszty tuningu zostały pokryta z polisy ubezpieczeniowej sprawcy.
Odszkodowanie z OC samochodu tuningowanego
Wypłata odszkodowania z OC sprawcy w przypadku samochodu tuningowanego nie jest taką prostą sprawą. Raz, że w takiej sytuacji nie wystarczy zgłoszenie zdarzenia. Trzeba jeszcze odpowiednio udokumentować zmiany i koszty wprowadzonych modyfikacji. Samo poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego, że auto było tuningowane może bowiem nie wystarczyć. Warto również gromadzić wszelkie rachunki związane z kosztami zakupu poszczególnych części i kosztami ich napraw. Te rachunki można potem dołączyć do wniosku o wypłatę i udowodnić tym samym, uzasadnić, dlaczego taka, a nie inna kwota będzie tutaj najodpowiedniejsza. Oczywiście, towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi wyrazić zgody na taką wysokość wypłaty. Może równie dobrze podjąć decyzję o niższej wysokości odszkodowania. Jednakże, warto wówczas złożyć odwołanie i powołać się na załączone wcześniej dokumenty i rachunki, które jednoznacznie wskazują, jaką wartość miało uszkodzone auto. Tuning może i nawet powinien mieć wpływ na wysokość wypłaconego odszkodowania z polisy OC. Takie auto jest nieco droższe, więc i wypłata powinna być wyższa. Warto więc zawnioskować o takie pieniądze, które pozwolą na całkowite, a nie tylko częściowe zrekompensowanie strat.