Ubezpieczenia pojazdów/samochodów specjalnych
W ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych, obok typowych rozwiązań ubezpieczeniowych dla samochodów osobowych i dostawczych dostępne są również ubezpieczenia pojazdów specjalnych. To rozwiązania uwzględniające szczególne potrzeby właścicieli tego rodzaju samochodów, a jednocześnie biorą pod uwagę szczególne zagrożenia i nietypowe ryzyka, jakie mogą zagrażać podczas ich użytkowania. Pojazdy specjalne to na przykład autobusy, dźwigi, pojazdy służb specjalnych, straży, pogotowia, pojazdy rolnicze.
Zakres ubezpieczenia
W skład ubezpieczenia pojazdów specjalnych wchodzą te same elementy, które ubezpiecza się podczas wybierania polisy dla normalnego auta. Można więc wykupić polisę OC, AC i NW. Polisa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu. Dzięki niemu, w razie zdarzenia, w wyniku którego dojdzie do uszkodzenia innego pojazdu lub ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu, wypłata odszkodowania pochodzi właśnie z polisy OC. To praktyczne zabezpieczenie finansów właściciela pojazdu specjalnego, a w razie zdarzenia wypłaty bywają naprawdę bardzo wysokie. AC, to ubezpieczenie dla samochodów specjalnych, szczególnie osobowych przeznaczonych dla służb specjalnych. Dzięki tej polisie każde uszkodzenie samochodu, które jest wynikiem działania jego właściciela lub użytkownika jest pokrywane z polisy. Samochody specjalne należące do służb, takich jak policja, straż czy pogotowie często ulegają uszkodzeniom na skutek bardzo szybkiej jazdy, która jest konieczna by szybko zareagować na wezwanie. Jednak naprawa takiego pojazdu to zwykle spory wydatek, który pokrywa ubezpieczyciel. Ubezpieczenie NW to polisa zawierana na okoliczność nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli na skutek wypadku, będą poszkodowane osoby, które doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu, to dzięki tej polisie zostanie im wypłacone odszkodowanie. Wypłata odszkodowania i tak byłaby im należna, jednak dzięki polisie, to ubezpieczyciel jest zmuszony pokryć te koszty. Często są to dość wysokie kwoty, dlatego ubezpieczenie może się okazać bardzo praktyczne.
Sumy i składka
Sumy ubezpieczenia w przypadku samochodów specjalnych są uzależnione od wielu różnorodnych czynników. Często wśród tych czynników znajduje się:
- wiek pojazdu
- historia ubezpieczeniowa
- przebieg
Wszystko ma znaczenie, ponieważ wpływa na jego wartość, a maksymalna suma ubezpieczenia może być najwyżej równowartością pojazdu. Nie można ubezpieczyć na więcej pieniędzy. Jeżeli chodzi o składki, to sytuacja wygląda analogicznie, jak w przypadku pojazdów zwykłych. Składka zależna jest od sumy ubezpieczenia, rodzaju pojazdu i jego ogólnego stanu. Z tym że podstawowa wartość składki jest tu znacznie wyższa z uwagi na znacznie szerszy zakres ryzyk, które zagrażają użytkowaniu tego pojazdu. Składka ubezpieczeniowa jest też zależna w dużej mierze od towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje polisę. Każde towarzystwo inaczej wycenia wartość podstawową składki na bazie której dokonywane są dalsze obliczenia. Ubezpieczenie pojazdów specjalnych to polisa, która jest skonstruowana w ten sam sposób, co zwyczajne ubezpieczenie komunikacyjne. Różnica polega na przedmiocie objętym ubezpieczeniem oraz na zakresie ryzyk, który w przypadku samochodów specjalnych jest znacznie szerszy.