Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie motoroweru: najważniejsze informacje

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kobieta siedzi na motorowerze

Ubezpieczenie motoroweru to zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek każdego właściciela jednośladu, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm3. Każdy dopuszczony do ruchu pojazd w Polsce musi posiadać aktualną polisę OC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie motoroweru, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, musi posiadać właściciel każdego motoroweru z tablicami rejestracyjnymi. Wbrew błędnej opinii, nie ma żadnych problemów ze znalezieniem towarzystwa ubezpieczeniowego, które oferuje tego typu polisę.

Ubezpieczenie motoroweru - polisa OC

I choć motorowery są użytkowane w Polsce w zdecydowanej większości przypadków jedynie sezonowo, zgodnie z prawem konieczne jest wykupienie całorocznego ubezpieczenia dla każdego zarejestrowanego motoroweru. Jak jednak przekonują eksperci z rynku motoryzacyjnego, ceny ubezpieczenia motoroweru są bardzo niskie, a o płaceniu podobnych sum za polisę OC marzy każdy właściciel samochodu. Przeglądając rynek, można spotkać się z wieloma ofertami towarzystw ubezpieczeniowych. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ubezpieczalnie, w większości przypadków cena za polisę OC dla motoroweru oscyluję wokół 80-95 złotych na rok bez żadnych zniżek. Większość firm ubezpieczeniowych za każdy rok bezszkodowej jazdy oferuje swoim klientom zniżki sięgające zazwyczaj 10% wartości rocznej polisy. Jak widać, cena ubezpieczenia to kolejna, po możliwości omijania miejskich korków, przewaga motorowerów (skuterów) nad samochodami. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje posiadaczom motorowerów dodatkowe formy ubezpieczenia komunikacyjnego, w tym. m.in. polisę autocasco oraz polisę NNW. Bardzo często można spotkać się ofertami łączącymi wymienione ubezpieczenia w pakiety, które kupione razem, mogą okazać się dobrą inwestycją i zapewnić spokój w wielu sytuacjach.

Ubezpieczenie OC dla motoroweru - o tym warto pamiętać

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla motoroweru zapewnia taką samą ochronę, jak polisa OC dla samochodu czy motocykla. W momencie wyrządzenia szkody innym uczestnikom zdarzenia, ubezpieczalnia pokrywa koszty naprawy pojazdu, a w skrajnych sytuacjach również koszty leczenia poszkodowanych osób. Dzięki temu za szkody wyrządzone w czasie jazdy skuterem z winy kierowcy nie trzeba płacić z własnej kieszeni. Obowiązujące prawo jest surowe dla kierowców pojazdów bez aktualnej polisy OC. W przypadku braku ubezpieczenia motoroweru, nieodpowiedzialnych kierowców czeka kara w wysokości 100 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu motoroweru wynosi do 3 dni. W sytuacji nieposiadania polisy OC dla motoroweru dłużej niż 3 dni i krócej niż 14 dni, trzeba zapłacić grzywnę w wysokości 250 zł. Najsurowsze kary czekają na właścicieli motorowerów, którzy nie posiadali dedykowanego im ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni. Zgodnie z prawem, w takich sytuacjach może zostać wymierzona im kara w wysokości 500 zł. Analizując koszty ubezpieczenia OC motoroweru do taryfikatora kar dla pojazdów nieubezpieczonych, można dojść do wniosku, że nieposiadanie aktualnej polisy dla skuterów i innych motorowerów jest po prostu nieopłacalne. W wielu przypadkach brak ważnego dokumentu OC wyniesie nieubezpieczonego kierowcę więcej niż polisa OC w okresie 5 lat. Mowa tu jedynie o konsekwencjach w sytuacji zatrzymania przez policję. W sytuacji spowodowania wypadku przez kierującego nieubezpieczonym motorowerem i spowodowania śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu pozostałym uczestnikom zdarzenia, konieczna będzie zapłata dożywotniej renty oraz pozostałe, bardzo dotkliwe obciążenia finansowe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty