Ubezpieczenie samochodów zabytkowych

Samochody zabytkowe to wielka radość dla ich właścicieli. To często również duma i powód do ogromnej satysfakcji. Warto jednak pamiętać, że i takie samochody podlegają obowiązkowi ubezpieczenia. Choć obowiązek ten nieco inaczej się wówczas kształtuje to jednak nadal skłania właściciela do określonego działania. Jak zatem wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu zabytkowego? Warto się temu przyjrzeć.
Jakie samochody mogą być ubezpieczane na wyjątkowych warunkach
Otóż, żeby właściciel pojazdu mógł skorzystać z ulg przeznaczonych dla samochodów zabytkowych, ten samochód musi być uznany za zabytkowy. Określa to wiek pojazdu, kiedy zamknięto jego produkcję i jaki procent danego auta to części oryginalne. Jeżeli pojazd pod każdym względem spełnia warunki może otrzymać żółte tablice rejestracyjne i tytuł samochodu zabytkowego. Od tego momentu może też korzystać ze wszystkich przysługujących mu z tego tytułu udogodnień.
Ubezpieczenie na preferencyjnych warunkach
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie musi być wykupowane na rok. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że tych samochodów nie wykorzystuje się po prostu w typowej codziennej jeździe. Nie są używane na dojazd do pracy, czy wyprawę na zakupy. To samochody, którymi podróżuje się wyłącznie na zloty i spotkania motoryzacyjne i w zasadzie na te chwile można sobie samochód ubezpieczyć. OC dla pojazdu zabytkowego można więc wykupić na okres od 30 dni do 12 miesięcy. Zloty organizowane są głównie od wiosny do jesieni, można więc zdecydować się na półroczne ubezpieczenie, które cały ten okres zabezpieczy, a kierowca nie będzie się musiał niepokoić. Co więcej, ubezpieczenie krótkoterminowe przeznaczone dla pojazdów zabytkowych nie jest automatycznie przedłużane, jak to bywa w przypadku zwykłego OC. To ubezpieczenie, które z dniem zaznaczonym jako koniec ochrony rzeczywiście wygasa.
Ubezpieczenie AC dla samochodów zabytkowych
O ile ubezpieczenie OC dla pojazdu zabytkowego, choć nie jest najłatwiejsze, to nie jest też bardzo trudne, o tyle ubezpieczenie go w ramach polisy ubezpieczeniowej AC graniczy z cudem. Przede wszystkim towarzystwa nie chcą ubezpieczać w tym zakresie aut zabytkowych, bo jest to dla nich działanie nieopłacalne i nierentowne. Niektóre firmy oferują możliwość ubezpieczenia, ale składki są horrendalnie wysokie. Trudno więc dojść do porozumienia, a to uniemożliwia zawarcie umowy. Z całą pewnością, przy dużym samozaparciu udałoby się coś wynegocjować. Pytanie jednakże czy jest to gra warta świeczki. Podsumowując, obowiązkowe ubezpieczenie OC dla samochodów zabytkowych można wykupić w bardzo różnorodnych wariantach czasowych. Zależnie od tego, na jak długo takie OC będzie potrzebne na tyle może być kupione. Jeżeli zaś chodzi o ubezpieczenie dobrowolne AC, tu sprawa jest niemalże z góry przegrana. Albo towarzystwo nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, albo proponuje taką składkę, której klient nie chce zapłacić.