Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a OC

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Samochodzik zamknięty w przezroczystej kuli

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to jedna ze struktur, które funkcjonują na polskim rynku ubezpieczeniowym. Pozwala ona chronić finansowe interesy osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, ponieważ pieniądze pochodzące z Funduszu służą właśnie na wypłaty odszkodowań i rent dożywotnich. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to również zabezpieczenie klientów towarzystw, które chylą się ku upadkowi. Nawet jeżeli taka firma upadnie, to Fundusz zabezpiecza klientów i przejmuje odpowiedzialność za ich zdarzenia ubezpieczeniowe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Składki ubezpieczeniowe

Część składek ubezpieczeniowych, które wpłacane są przez klientów towarzystw ubezpieczeniowych przelewana jest na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu wszyscy klienci są zabezpieczeni, a ewentualne dożywotnie renty, które wypłacane są osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, są właśnie z tego źródła finansowane. To bardzo ważna informacja. Oczywiście wnioskować o wypłatę należy do towarzystwa ubezpieczeniowego, a nie do Funduszu, bo to nie on się tym zajmuje. Fundusz ma za zadanie gromadzenie informacji i pieniędzy, które pozwolą zabezpieczyć wszystkich klientów i wszystkich poszkodowanych, a nie tylko wybranych spośród nich. Warto jednak wiedzieć, że dla ubezpieczenia OC Fundusz ma jeszcze jedno znaczenie.

Informacja o kierowcach

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to również doskonałe źródło informacji na temat kierowców i ich historii podróżowania. Dzięki temu, że wszystkie dane zgromadzone są w jednym miejscu, a towarzystwa mają dostęp do tych danych, możliwe jest zweryfikowanie szkodowości danego klienta. W przypadku polis ubezpieczeniowych, których wycena opiera się w dużym stopniu na dotychczasowej szkodowości informacja na ten temat staje się kluczowa. Każda wykupiona więc przez kierowcę polisa jest rejestrowana w UFG. Mało tego, każdy wniosek o odszkodowanie również jest tam rejestrowany. Dzięki temu wiadomo, ile stłuczek było w roku poprzedzającym nowe ubezpieczenie, ile dwa lata wcześniej i ile stłuczek było trzy lata wcześniej. Gromadzone są też dane z zakresu wykorzystania polisy AC, ale to temat na inną analizę. Co ważne, dla kierowców, to takie dane można sobie obecnie nawet samodzielnie pobrać. Dlatego też, przed wybraniem się do ubezpieczyciela sprawdź UFG, by wiedzieć, jaka historia jest na Twoim koncie zarejestrowana. Być może niczym nie będziesz zaskoczony. Warto jednak wiedzieć, jaki wpływ ma dane zdarzenie na cenę planowanego przez Ciebie ubezpieczenia. W związku z tym, że tak wiele informacji znajduje się w UFG sprawdzenie go wydaje się w tym przypadku podstawowe. A jeżeli nie wiesz, jak sprawdzić UFG czy swoje OC, to wybierz się do agenta lub multiagencji. Tam powinni udzielić wszystkich niezbędnych informacji. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to niezwykle istotna struktura na rynku i dane w niej zgromadzone mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całej branży.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty