Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądzie motocykla

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Motocyklista w trasie z ubezpieczeniem

Przegląd motocykla dopuszczonego do ruchu publicznego jest obowiązkowym badaniem stanu technicznego, które należy wykonać co roku. Motocykle, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne, muszą zostać sprawdzone przez diagnostę w stacji kontroli pojazdów. Przegląd motocykla nieco różni się od przeglądu auta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Przegląd motocykla pozwala sprawdzić stan oraz bezpieczeństwo użytkowania jednośladu. Należy do najtańszych obowiązkowych badań technicznych pojazdów.

Przegląd motocykla – jak wygląda?

Jak informują specjaliści, czynności kontrolne wykonywane w trakcie przeglądu, czyli badania stanu technicznego motocykla, przypominają przegląd samochodu oraz innych pojazdów dopuszczonych do ruchu publicznego. Do przeglądu motocykla nie trzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy odwiedzić stację kontroli pojazdu wraz z niezbędnymi dokumentami. Zgodnie z obowiązującym prawem, diagnosta musi sprawdzić kilka elementów, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się motocyklem.

Przegląd rejestracyjny motocykla trwa zazwyczaj ok. 20 minut, choć w zależności od obłożenia w stacji kontroli pojazdów, czas przeglądu może nieco się różnić. Badanie najczęściej rozpoczyna się od sprawdzenia numerów seryjnych ramy, a także badania sprawności oświetlenia wraz z kierunkowskazami. W czasie przeglądu motocykla diagnosta zwraca również uwagę na działanie sprzęgła, sprawdza stan hamulców oraz podnóżków (dla kierowcy oraz pasażera).

W trakcie przeglądu motocykla w stacji kontroli pojazdów diagnosta powinien sprawdzić wysokość bieżnika ogumienia zamontowanego w motocyklu, a także miejsce zamontowania tablicy rejestracyjnej (zgodnie z obowiązującymi wytycznymi). W czasie badania technicznego motocykla powinno dokonać się analizy głośności układu wydechowego (np. czy nie jest zbyt głośny), ocenić działanie prędkościomierza, dokonać badania układu kierowniczego oraz amortyzatorów i sprawdzić działanie prędkościomierza.

Co warto wiedzieć o przeglądzie motocykla? Ile kosztuje przegląd motocykla?

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów dopuszczonych do ruchu po drogach publicznych (w tym aut osobowych), przegląd motocykla wykonuje się w większości przypadków raz na rok. Wyjątkiem są nowe motocykle, które muszą zostać poddane kontroli diagnosty najpóźniej 3 lata od daty pierwszej rejestracji. Następnie motocykl musi przejść badanie techniczne przed upływem 2 lat. W późniejszym czasie obowiązuje zasada corocznych przeglądów.

Należy pamiętać, że przegląd motocykla można wykonać tylko i wyłącznie na stacji kontroli pojazdów, która posiada uprawnienia do przeprowadzania badania stanu technicznego pojazdów. Tego typu placówki posiadają wpis oznaczony literą „A” w zezwoleniu. Przegląd motocykla w 2017 roku kosztuje 62 zł brutto. Do ceny okresowego badania technicznego motocykla, które kończy się podstemplowaniem przeglądu w dowodzie rejestracyjnym, należy doliczyć dodatkowo opłatę na rzecz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Opłata wynosi 1 zł.

Jeśli w trakcie przeglądu technicznego motocykla, diagnosta wykrył usterki, które uniemożliwiają pozytywne przejście badania technicznego, należy w ciągu 14 dni naprawić je i ponownie zawitać do stacji kontroli pojazdów. Jeśli wady zostaną naprawione w tym okresie, kierowca motocykla poniesie jedynie koszty ponownego sprawdzenia poszczególnych mechanizmów i zespołów w pojeździe. Dla przykładu: ponowne sprawdzenie działania układu hamulcowego kosztuje 20 zł, natomiast wykonanie geometrii kół wiąże się z opłatą w wysokości 36 zł. Jeśli naprawa zajmie nieco dłużej, będzie trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia ponownej opłaty za przegląd (62 zł).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty