Wszystko, co powinieneś wiedzieć o systemie BLS

System BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkody to bardzo ciekawy dodatek do podstawowego ubezpieczenia OC, które wykupić musi każdy właściciel samochodu. Ubezpieczenie OC jest rozwiązaniem obowiązkowym, do którego jest zobligowany każdy posiadacz samochodu. System BLS jest jego rozszerzeniem, ale nie ma obowiązku, by się na nie decydować.
Co to jest BLS i jakie płyną z niego korzyści
System Bezpośredniej Likwidacji Szkody to rozwiązanie, które ułatwia dochodzenie należnego odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, które nie zostały przez nich spowodowane. Dotychczas, osoba poszkodowana musiała wnioskować o wypłatę ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Wiązało się to z dość długim czasem, ponieważ wszystkie formalność trwały. Jednocześnie, poszkodowany był zobowiązany do złożenia wielu licznych dokumentów. Nie mając doświadczenia w wymaganiach danego towarzystwa, nie wiedział, jakie są również jego oczekiwania. Wprowadzenie systemu BLS, to ogromne ułatwienie dla wszystkich poszkodowanych. O wypłatę świadczenia mogą bowiem dzięki temu wnioskować do swojego ubezpieczyciela. Ten wypłaca należne środki, natomiast potem jego zadaniem jest pozyskanie zwrotu pieniędzy od towarzystwa, które ubezpieczało sprawcę zdarzenia. Takie rozwiązanie jest prostsze i szybsze. Ubezpieczony zna zwyczaje ubezpieczającego towarzystwa, łatwiej mu zgromadzić potrzebne dokumenty i łatwiej załatwić wszystkie formalności. W efekcie, szybciej może otrzymać pieniądze, a temu właśnie służyć ma przecież ubezpieczenie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że likwidacją powstałej w wypadku szkody zajmuje się również to towarzystwo, które zostało wybrane przez poszkodowanego, a nie towarzystwo sprawcy. Kwestia rozliczeń natomiast pozostaje do załatwienia na poziomie firm ubezpieczeniowych, z czym sam poszkodowany nie musi mieć do czynienia. Sposób likwidowania szkody zaś może mieć ogromne znaczenie.
Jak działa system BLS?
Po wystąpieniu szkody, która miała miejsce nie z winy ubezpieczonego, zgłasza on sprawę do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. To zajmuje się likwidacją szkody i dopełnieniem wszystkich spraw formalnych. Gdy roszczenia ubezpieczonego są zaspokojone, towarzystwa rozliczają się między sobą. Mimo tego, że do wypłaty doszło z własnej polisy i w ramach własnego ubezpieczenia, to jest ona nadal liczona jako wypłata z polisy sprawcy i nie wpływa ona na utratę zniżek czy podniesienie wysokości składki. Wszystko pozostaje nadal bez zmian, a poszkodowany w zdarzeniu jest cały czas osobą, która ma na koncie bezszkodową jazdę.
Przeczytaj więcej: Wypłata odszkodowania z oc. Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania?
Kiedy można skorzystać z BLS?
Z BLS można skorzystać w określonych warunkach i w określonej sytuacji. Na pewno, szkoda musi być spowodowana z winy innego kierowcy, a nie z winy ubezpieczonego. Szkoda musi mieć też charakter szkody majątkowej. Jeżeli doszło do uszczerbku na zdrowiu, BLS w takiej sytuacji nie działa. Wprowadzone zostały również limity kwotowe. Szkoda nie może przekraczać wartości 30 tysięcy złotych. Jeżeli według szacunków ubezpieczyciela tę kwotę przekracza, system BLS nie zostanie uruchomiony. W ten sposób rozwiązywane są wyłącznie szkody, które powstały na skutek zdarzenia, w którym udział brały jedynie dwa pojazdy, a wszystko miało miejsce na terenie kraju. Jeżeli aut jest więcej lub zdarzenie odbywa się za granicą BLS nie działa.