Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu przyczepki

Przyczepka do samochodu to element tak zwanego składu i powinna zostać zarejestrowana oraz ubezpieczona. Zgodnie z przepisami prawa, przyczepka musi mieć swój własny dowód rejestracyjny i numer rejestracyjny. Co za tym idzie, musi również mieć własne ubezpieczenie. Wiąże się z tym kilka różnorodnych formalności, o których warto pamiętać.
Ubezpieczenie przyczepki
Tego dnia, gdy przyczepa zostaje zarejestrowana, należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu jej ubezpieczenia w zakresie OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe i bez niego nie wolno użytkować przyczepy w ogóle. Na wysokość składki ubezpieczenia OC wpływ mają różnorodne czynniki. Wśród nich znajduje się wiek przyczepy, jej ładowność oraz masa. Naturalnie, dane kierowcy również tutaj odgrywają ważną rolę, a mianowicie jego wiek, staż za kierownicą oraz posiadane dotychczas zniżki. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji, agent ubezpieczeniowy wykonuje dla klienta kalkulację. Warto porównać oferty dostępne u kilku różnorodnych ubezpieczycieli. Może się bowiem okazać, że w jednej firmie ubezpieczenie jest nawet dwa razy droższe niż w drugiej. A skoro i tak trzeba je wykupić, to po co przepłacać. Polisę OC wykupuje się na 12 miesięcy. Warto zapłacić za cały rok z góry, ponieważ to również generuje pewne zniżki. Ubezpieczenie przyczepy to procedura prosta, łatwa i szybka. Odbywa się praktycznie tak samo, jak ubezpieczenie samego auta. Warto jedynie pamiętać o tym, by decydując się na takie ubezpieczenie starannie poszukać oferty maksymalnie korzystnej.
Rejestracja przyczepki a ubezpieczenie OC
Zaraz po zakupieniu przyczepki należy udać się z nią na bezterminowy przegląd techniczny. Koszt tego przeglądu to około 50 zł. Jest on wykonywany tylko raz, przed rejestracją. Kolejny przegląd będzie musiał wykonać nowy właściciel przyczepki, o czym warto pamiętać. Po otrzymaniu zaświadczenia o przeglądzie, można udać się do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu. W wydziale należy uiścić opłatę 112,5 zł. Po jej wniesieniu można otrzymać dowód rejestracyjny przyczepki i jej tablice rejestracyjne. To wszystko w zasadzie wystarczy, by przyczepka mogła być legalnie użytkowana. Czy na pewno? Po jej rejestracji nie można zapomnieć jeszcze o ubezpieczeniu.