Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu quada

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu quada

Quady to pojazdy, których popularność stale rośnie. Cieszą się zainteresowaniem, a jeździć nimi mogą już coraz młodsze dzieci. Zgodnie z polskimi przepisami, jazda quadami jest dozwolona dopiero od 14 roku życia i powinno się mieć odpowiednie prawo jazdy (AM, B1 lubB). Często jednakże jest tak, że zaaferowani rodzice po prostu oferują pojazd swojemu dziecku i nie bacząc na to, że może to stanowić zagrożenie dla samego dziecka, jak i innych osób w pobliżu, pozwalają mu bezkarnie i bez ograniczeń jeździć. Tymczasem, quadem również można spowodować wypadek i to nawet taki ze skutkiem śmiertelnym. Warto ryzykować? Oczywiście, że nie. Spełniając jednak wszystkie powyższe warunki (odpowiedni wiek dziecka i uprawnienia do kierowania tego rodzaju pojazdem) i tak nie powinno się zapominać o jeszcze jednej formie zabezpieczenia – o ubezpieczeniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kwestie formalne w ubezpieczeniu quada

Mało kto wie, ale już od roku 2013 istnieje w Polsce obowiązek rejestrowania takich pojazdów czterokołowych jak właśnie quady. Ich rejestracja jest możliwa po uzyskaniu homologacji, a każdy posiadany pojazd powinien mieć tablice rejestracyjne. Procedura wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku samochodów osobowych, każdy więc kto ma już samochód, a teraz dodatkowo decyduje się na rejestrację quada, nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu. Oczywiście, zdarza się jeszcze, że niektórzy nie przestrzegają tych zasad. Trzeba jednak pamiętać, że jest to obowiązkiem właściciela. Poza obowiązkiem rejestracji, właściciel ma również obowiązek ubezpieczenia swojego pojazdu czterokołowego. Jest to dokładnie ten sam obowiązek, który funkcjonuje przy ubezpieczeniu samochodu osobowego. Należy więc wykupić odpowiednie OC.

Ubezpieczenie quada

Ubezpieczając pojazd czterokołowy, jakim jest quad warto pamiętać, że działają tu bardzo podobne mechanizmy, które działają w przypadku klasycznych ubezpieczeń OC dla samochodów. Składka będzie wiec zależna w dużym stopniu od wieku kierowcy, od tego jak długo ma on prawo jazdy, jaka jest moc silnika danego pojazdu. Quady bowiem różnią się między sobą mocą posiadanego silnika i im mocniejszy silnik tym składka jest wyższą. Mocniejszy silnik to również większa moc samego pojazdu, a co za tym idzie znacznie poważniejsze zagrożenie na drodze. Marka i model pojazdu też wpływają na wysokość składki. Gdy już dochodzi do sytuacji, że quad jest kupiony i trzeba go ubezpieczyć, warto poszukać takiego towarzystwa, które oferuje ubezpieczenia dedykowane pojazdom czterokołowym. Takie ubezpieczenia są zwykle bardziej dopasowane, realistyczne, a często również tańsze. Warto również sprawdzić, czy zniżki uzyskane na innym pojeździe można przenieść na ubezpieczenie quada. W niektórych towarzystwach można, w innych nie. Właśnie dlatego sprawdzenie tej informacji może mieć bardzo duże znaczenie. Warto też wiedzieć, że niektóre towarzystwa nie chcą ubezpieczać pojazdów niezarejestrowanych. Należy wówczas wymagać od ubezpieczyciela, by wystawił taką polisę, gdyż jest to jego obowiązkiem. Do rejestracji musi być bowiem zgłoszony pojazd posiadający ważne ubezpieczenie OC. Dane z dowodu rejestracyjnego zawsze można uzupełnić, a quad, nawet taki, który nie ma jeszcze tablic rejestracyjnych ma swoje numery identyfikacyjne, na bazie których ubezpieczenie może zostać zawarte.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty