Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o złomowaniu samochodu

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o złomowaniu samochodu

Każde auto kiedyś dochodzi do kresu swoich możliwości, kiedy to już zupełnie przestaje się nadawać na samochód do jazdy, a jedyne co można z nim zrobić, to je ze złomować. Taka sytuacja pojawia się, gdy samochód jest już po prostu wyeksploatowany do granic możliwości, albo wówczas gdy ulegnie tak poważnemu wypadkowi, że nic się z niego nie da zrobić i złomowanie jest po prostu jedyną formą pozbycia się tego samochodu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Stary samochód, którego już nie chcesz

Stary, wiekowy samochód, którego właściciel chce się pozbyć, a nie może go sprzedać, właśnie ze względu na jego stan i wiek, należy zgodnie z prawem i przepisami ze złomować. Jest to jedyny sposób na to, by można było też taki samochód wyrejestrować, a co za tym idzie, zwolnić się również z obowiązku jego ubezpieczania i opłacania składki. Warto jednak wiedzieć, że samo złomowanie podlega jasno określonym procedurom i nie wolno tego robić na własną rękę. Sprzedanie części od samochodu do warsztatu, który nie ma uprawnień do złomowania, nie rozwiązuje problemu, a wręcz przeciwnie. Powoduje, że jeszcze trudniej jest się pozbyć auta.

Jak legalnie i prawidłowo złomować samochód?

Przede wszystkim należy udać się ze swoim autem na legalnie prowadzone złomowisko, na którym nie tylko można dostać zaświadczenie o przeprowadzonej procedurze likwidacji auta, ale najpierw trzeba samemu się wylegitymować i udowodnić swoje prawo do takich czynności. Przede wszystkim trzeba więc okazać swój dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W drugiej kolejności należy okazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu lub inny dokument, który potwierdzi dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Taka weryfikacja pozwala na podjęcie procedury złomowania.

Obowiązki osoby prowadzącej złomowisko

Warto również wiedzieć, że osoba która prowadzi złomowisko i podejmuje się złomowania auta ma również obowiązki, które mu spełnić i procedury, których musi dopilnować. W przeciwnym razie, auto nie zostanie zlikwidowane prawidłowo. Przede wszystkim, jego zadaniem jest unieważnienie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Skoro samochód przestaje istnieć w sposób legalny, dokumenty, które tego pojazdu dotyczyły również przestają być potrzebne, trzeba je więc unieważnić. Właściciel samochodu złomowanego powinien otrzymać od pracownika złomowiska zaświadczenie z danymi pojazdu. W treści zaświadczenia powinna znaleźć się informacja o tym, że pojazd został prawidłowo i legalnie zniszczony. Należy również dopilnować tego, by otrzymać zaświadczenie o unieważnieniu wspomnianych wcześniej dokumentów. Obowiązkiem pracowników złomowiska jest również przesłanie takiego zaświadczenia o złomowaniu pojazdu i unieważnieniu dokumentów do wydziału komunikacji w urzędzie miasta lub gminy. Mają na to siedem dni od momentu zniszczenia samochodu.

Co dalej

Po otrzymaniu wspomnianych dokumentów należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Właściciel złomowanego samochodu ma na to 30 dni od daty otrzymania zaświadczenia o unieważnieniu dokumentów. Do wniosku o wyrejestrowanie należy załączyć dokumenty otrzymane od pracownika złomowiska. Na tym koniec formalności. To wszystkie procedury, a po ich wypełnieniu auto znika całkowicie z ewidencji, a właściciel nie ponosi już w związku z nim żadnej odpowiedzialności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty