Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Wypowiedzenie umowy OC samochodu

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Wypowiedzenie umowy OC samochodu

Umowa ubezpieczenia OC właściciela pojazdu to obowiązek każdego posiadacza samochodu. Dowolność istnieje w tym wypadku wyłącznie w zakresie wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli bowiem chodzi o to, czy takie ubezpieczenie mieć czy nie, to tutaj nie ma żadnej możliwości manipulacji. Mało tego, nawet jeżeli samochód jest niesprawny czy nieużywany i tak musi mieć wykupioną polisę. Czy w takiej sytuacji można dowolnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC? Czy jest możliwość, by przerwać niekorzystną lub mało atrakcyjną dla siebie umowę?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wypowiedzenie umowy OC

Zgodnie z zasadami i przepisami prawa jest możliwe wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, ale żeby odniosło pożądany efekt trzeba to zrobić w bardzo określonych sytuacjach i z zachowaniem odpowiednich terminów. Niedotrzymanie tych reguł i zasad poskutkuje tym, że umowa nie zostanie skutecznie wypowiedziana, więc zobowiązanie wobec towarzystwa ubezpieczeniowego będzie nadal trwało. Jest kilka sytuacji, w których można skutecznie wypowiedzieć umowę i poniżej zostały one zaprezentowane.

Wypowiedzenie trwającej umowy OC

Umowę, która właśnie jest aktywna można skutecznie wypowiedzieć tuż przed jej zakończeniem. Należy jednak pamiętać, że nie można tego zrobić później niż na jeden dzień przed jej wygaśnięciem. Umowa, która nie jest wypowiedziana, zostaje automatycznie przedłużona na kolejny rok. Chcąc zmienić ubezpieczyciela, trzeba więc pamiętać o wspomnianej rezygnacji. Oczywiście, musi być ona złożona na piśmie. Tylko taka ma moc prawną.

Wypowiedzenie umowy OC przedłużonej automatycznie

Automatyczne przedłużenie umowy powoduje, że może być ona zerwana w dowolnie wybranym momencie. Warto o tym pamiętać. Może się bowiem zdarzyć tak, że ubezpieczony zapomni o terminie wypowiedzenia, co właśnie poskutkuje automatycznym zawarciem ubezpieczenia na kolejny rok. Jeżeli jednak się okaże, że ubezpieczony miał w planach zawarcie innej umowy, z innym towarzystwem, może w dowolnym momencie złożyć na piśmie rezygnację. Po jej rozpatrzeniu można zawrzeć nową umowę.

Umowa OC po poprzednim właścicielu

W dowolnym momencie można również wypowiedzieć umowę OC, która była aktywna w czasie kupowania samochodu. Dotychczasowy właściciel może sprzedać samochód z polisą lub bez niej. Oczywiście, nowy właściciel musi wiedzieć, jaka jest sytuacja z ubezpieczeniem kupowanego pojazdu. Jeżeli kupowany jest z polisą, która nie odpowiada nowemu właścicielowi, może zostać wypowiedziana w zasadzie od razu po kupieniu samochodu. Oczywiście, wiąże się to z koniecznością natychmiastowego zawarcia nowej polisy. Takie wypowiedzenie także musi być złożone na piśmie

Zobacz też: OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego

Wyrejestrowanie pojazdu a umowa OC

Życie bywa bardzo zmienne i sytuacja życiowa również lubi się zmieniać jak w kalejdoskopie. Czasem zmiany są bardzo radykalne. Może nią być na przykład przeprowadzka za granicę. W takiej sytuacji, samochód również zostaje wyrejestrowany w kraju obecnym i będzie zarejestrowany za granicą. W momencie wyrejestrowania auta nabywa się też prawa do wypowiedzenia ubezpieczenia. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w nowym miejscu rejestracji to ubezpieczenie musi być kupione. W tym jednak momencie i w tym miejscu, gdzie dochodzi do wyrejestrowania ubezpieczony zyskuje prawo również do wypowiedzenia umowy.

Wypowiedzenie umowy OC zawartej zdalnie

Wypowiedzieć można również umowę zawartą przez telefon lub Internet. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Po jej zawarciu ubezpieczony ma trzydzieści dni na odstąpienie od tak zawartej umowy. Jeżeli jednak ten trzydziestodniowy termin minie, wypowiedzenie zawartego ubezpieczenia jest możliwe na tych samych zasadach, co w przypadku umowy zawartej osobiście. Podsumowując, umowa ubezpieczenia OC może zostać rozwiązana. Ważne jedynie, by pamiętać o obowiązujących przepisach i obligujących ubezpieczonego terminach.


Zainteresuje Cię też:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty