Zmiana ubezpieczyciela w polisie OC

Zmiana ubezpieczyciela OC w większości przypadków wiąże się z koniecznością podpisania nowej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym oraz wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Zmiany ubezpieczyciela polisy OC można dokonać m.in. przed końcem obecnej polisy całorocznej.
Zmiana ubezpieczyciela jest stosunkowo prosta, a sama procedura nie zajmuje zbyt wiele czasu. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by skutecznie wypowiedzieć dotychczasową polisę i uniknąć pułapki podwójnego OC.
Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?
Jak wyjaśniają eksperci z branży ubezpieczeniowej, zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech sytuacjach:
- w okresie wygasania ważności dotychczasowej polisy OC,
- w przypadku kupna auta z ważną polisą OC,
- w przypadku posiadania dwóch polis OC (kupno nowej, bez wypowiedzenia dotychczasowej, która się przedłuża).
Jeśli obecna polisa OC wkrótce wygasa, a klient chcę zmienić ubezpieczyciela, musi pamiętać o konieczności rozwiązania trwającej umowy najpóźniej na 1 dzień przed wygaśnięciem polisy OC. W przeciwnym razie ubezpieczenie zostanie przedłużone na kolejny rok. Dzieje się tak, ponieważ na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, polisy całoroczne OC zostają automatycznie przedłużone na kolejny rok, by uniknąć sytuacji, w której po drogach publicznych poruszają się nieubezpieczone pojazdy. Ubezpieczalnie mają obowiązek poinformować klientów o zbliżającym się zakończeniu umowy. Osoby, które zakupiły samochód z aktualną polisą OC, mogą zrezygnować z ubezpieczenia w dowolnej chwili.
Zmiana ubezpieczyciela OC – wypowiedzenie umowy
Pierwszym krokiem do zmiany ubezpieczyciela OC jest przygotowanie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC. Dokument można przygotować samodzielnie lub pobrać gotowy wniosek z internetu. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi zawierać podstawowe dane: imię i nazwisko właściciela auta (lub współwłaścicieli), adres zamieszkania (wraz z adresem ewentualnych współwłaścicieli), markę samochodu, model samochodu, numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej oraz podstawę prawną (prawnie uargumentowany powód wypowiedzenia). Koniecznie należy złożyć własnoręczny podpis. W przypadku podstawy prawnej wypowiedzenia polisy OC należy powołać się ustawę z dn. 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. W przypadku wypowiedzenia umowy całorocznego ubezpieczenia OC należy powołać się na art. 28 wspomnianej ustawy, w przypadku wypowiedzenia umowy poprzedniego właściciela na podstawie art. 31, a osoby posiadające podwójną polisę OC powinny powołać się na art. 28a ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Wypowiedzenie umowy polisy OC powinno być dostarczone pocztą za pomocą listu poleconego, a w dokumencie powinien pojawić się zapis dotyczący dnia, od którego wypowiedzenie ma obowiązywać. W przypadku wysłania dokumentu pocztą ważna jest data dostarczenia listu, a nie data na stemplu pocztowym. Może być to istotne, jeśli wypowiedzenie wysyła się na „ostatnią chwilę”. Aby wypowiedzenie mogło zostać zaakceptowane, towarzystwo ubezpieczeniowe musi je otrzymać najpóźniej na 1 dzień przed wygaśnięciem polisy ubezpieczenia OC. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych akceptują rezygnację z polisy złożoną e-mailem lub poprzez faks, choć później i tak zachodzi konieczność złożenia podpisanych dokumentów. Osoby, które nieopatrznie wykupiły drugą polisę bez wypowiedzenia starej umowy, do dokumentu wypowiedzenia muszą dołączyć dowód posiadania innego ubezpieczenia. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wymaga załączenia skanu lub zdjęcia posiadanej polisy. Jak podpowiadają eksperci, w takich przypadkach należy również podać datę, od której dotychczasowa polisa ma stracić ważność.
Zainteresuje Cię też:
- Wypowiedzenie OC Aviva - kiedy można to zrobić?
- Wypowiedzenie OC w Generali – jak to zrobić?
- Wypowiedzenie OC Link4 - jak to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy OC samochodu
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
- Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
- Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC
- Kiedy przysługuje zwrot składki z OC?
- OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego