Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia turystyczne

Czym jest karta EKUZ?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Czym jest karta EKUZ

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być poprzedzony bardzo starannymi przygotowaniami i bardzo starannym załatwianiem wszelkich formalności. Wśród nich znajduje się wyrobienie dla siebie kart EKUZ. Jej znaczenie jest duże. Jest to bardzo ważna karta i choć nie zabezpiecza ona wszystkich potencjalnych potrzeb ubezpieczonego, to z całą pewnością dostarcza poczucie bezpieczeństwa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karta EKUZ

Czym w ogóle jest ta karta i na czym polega jej działanie? Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Każdy obywatel Polski, który opłaca składki regularnie może sobie taką kartę wyrobić. W przypadku przedsiębiorców ważne jest, by wszystkie składki ZUS zostały zapłacone za samego przedsiębiorcę, a jeżeli on kogoś zatrudnia, to również za jego pracowników. Jeżeli to pracownik chce ubiegać się o kartę powinien sprawdzić najpierw, czy ma uregulowane wszystkie zobowiązania, które powinny być opłacane przez pracodawcę. Osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy powinny również mieć uregulowane składki zdrowotne. W ich przypadku płatnikiem jest właśnie urząd pracy. Po weryfikacji należy się udać do regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i tam zawnioskować o kartę. Jeżeli wszystko jest w porządku, karta powinna zostać jak najszybciej wydana. Jest to dokument potwierdzający prawo do uzyskania państwowych świadczeń opieki zdrowotnej podczas pobytu pacjenta poza granicami kraju.

Przeczytaj więcej: Jakie dokumenty zabrać w podróż?

Jakie znaczenie ma karta

Mając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można ubiegać się o leczenie w państwowych jednostkach opieki zdrowotnej na terenie krajów unijnych. Oczywiście, takie leczenie otrzyma każdy pacjent, niezależnie od tego, czy ma kartę czy nie. Znaczenie karty polega na tym, że nie będzie on rozliczany za sto procent zabiegu czy procedury medycznej, a jedynie za tę jej część, której nie pokryje NFZ. Koszty leczenia w Polsce są inne, niż koszty leczenia na przykład w Niemczech. Jeżeli polski turysta zachoruje w Niemczech, ale będzie miał EKUZ, to niemiecki szpital rozliczy ogólne leczenie pacjenta. Z rozliczeniem zwraca się do NFZ i otrzymuje odpowiedź dotyczącą wyceny. W efekcie, tę część, którą NFZ deklaruje się zwrócić, odlicza od całkowitego kosztu leczenia i podróżnemu wystawia fakturę jedynie na brakującą cześć. Jest to pewne ułatwienie i udogodnienie, ale nie pokrywa całości kosztów i ubezpieczenia nie zastąpi. Polisa natomiast może pokryć resztę zobowiązania, a tym samym pacjent finansowo nie odczuje swojego zagranicznego leczenia. W całości zostanie ono sfinansowane, więc nie pozostanie mu nic innego, jak tylko spokojnie wrócić do zdrowia. Karta jest więc bardzo pomocna, może znacząco obniżyć koszty pozostałe do spłaty czy też ogólną wartość powstałego zadłużenia. Nie ma jednak mowy by zastąpiła całkowicie polisę, której wartość zwykle jest wielokrotnie wyższa.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty