Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia turystyczne

Odszkodowanie za wypadek autokarowy

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Odszkodowanie za wypadek autokarowy

Wypadek autokarowy to poważne zdarzenie drogowe, którego szczególnym ciężarem jest to, że w takim wypadku jednocześnie może być bardzo dużo osób poszkodowanych. W autokarze zmieści się znacznie więcej osób niż w samochodzie osobowym, jeżeli więc dojdzie do zdarzenia, to jego skutki są znacznie większe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Odpowiedzialność ubezpieczeniowa przewoźnika autokarowego

Warto wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za ewentualny wypadek autokarowy, ponieważ to pozwala na dochodzenie ewentualnych należności. Niezależnie od tego, czy jest to przewóz z jednego miejsca do drugiego, czy też wycieczka objazdowa i zwiedzanie w ramach wykupionej w biurze podróży, to za przewóz osób autokarem odpowiada przewoźnik, czyli firma tym autokarem zarządzająca. Organizator podróży za wypadki nie odpowiada. Taka informacja powinna się znajdować w umowie podróży. Jeżeli jest to tylko przewóz osób, to taki zapis po prostu trzeba znać, bo nikt nie zawiera kilkustronicowego kontraktu przed wyjazdem.

Wypłata odszkodowania za wypadek autokarowy

Podstawą do wypłacenia roszczenia poszkodowanym w wypadku autokarowym jest ważna umowa przewozu. To bardzo ważny element. Ważną umową przewozu, jest umowa zawarta z pośrednikiem turystycznym, w której znajduje się zapis o tym, kto, jaka firma będzie świadczyła usługi transportowe w czasie wyjazdu. Drugi rodzaj ważnie zawartej umowy jest zakupiony bilet. Pozwala on dochodzić swoich praw, pozwala na zgłoszenie roszczeń i ewentualnie uzyskanie odszkodowania. Trzecim rodzajem ważnie zawartej umowy jest dostanie się na pokład autokaru i rozpoczęcie podróży. Nie ma w tym wypadku znaczenia fakt, że podróżny nie kupił biletu. Nie kupił, ale jedzie, a samo wejście do autokaru, skoro nie został zweryfikowany, uprawnia go do wnioskowania o pieniądze.

Za co można uzyskać wypłatę odszkodowania w wyniku wypadku autokarowego?

Przewoźnik może wypłacić odszkodowanie w razie wypadku autokarowego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przewozu osób. Jeżeli chodzi o wypłatę za zniszczone mienie pasażerów, to wypłata jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy to przewoźnik jest odpowiedzialny za powstanie wypadku, jeżeli doszło do niego z jego winy. Jeżeli podczas wypadku autokaru dojdzie do szkody osobowej lub rzeczowej, ale nie będzie ona z winy osoby trzeciej lub samego poszkodowanego, to odpowiedzialność za to zdarzenie przejmuje przewoźnik i wypłaca odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Odszkodowanie za wypadek autokarowy można więc z powodzeniem uzyskać. Należy wnioskować o nie bezpośrednio u przewoźnika. Jeżeli dodatkowo, jest to wypadek z jego winy, to można również otrzymać pieniądze za zniszczone w czasie wypadku mienie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty