Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kalkulator ubezpieczenia OC

Wycena ubezpieczenia OC, AC i NNW w 5 minut. Miesiąc ubezpieczenia za darmo.

Oblicz OC/AC

Kalkulator ubezpieczenia OC

Sprawdź OC w pięć minut. Porównywarka i Agent w jednym! Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC, AC lub NNW. Jeśli chcesz, skorzystaj z pomocy dedykowanego eksperta.

Kup polisę OC i odbierz miesiąc ubezpieczenia za darmo.

Nie chcesz już przepłacać za ubezpieczenie auta? Znajdź najtańsze OC i AC! Oferty można dokładnie porównać jedynie w przypadku konkretnego pojazdu oraz kierowcy. Obliczanie ubezpieczenia samochodu to nasza specjalność. Zobacz jak tania może być twoja polisa OC.

Wystarczy podać podstawowe dane, aby otrzymać precyzyjną kalkulację Twojej składki OC na samochód. Wymagamy podania jedynie danych niezbędnych dla wyliczenia i przedstawienia ofert OC, AC i NNW.

Taniej nie będzie a do tego oferujemy klientom wsparcie Agenta oraz zwracamy składkę za miesiac ubezpieczenia.

Po otrzymaniu wszystkich informacji kalkulator analizuje dane i wyszukuje najtańsze oferty ubezpieczenia komunikacyjnego.

Porówneo przedstawi ci zestawienie cen i zakresu polis najlepszych towarzystw działających w Polsce.

Zaraz po wypełnieniu formularza otrzymasz , zawierającą dokładny opis ofert od poszczególnych towarzystw. Oblicz OC auta i przekonaj się o korzyściach.

 • dokładna wycena OC
 • zakres polisy OC dla Twojej historii ubezpieczenia
 • precyzyjny przelicznik ubezpieczenia auta
 • informacje o dodatkowych usługach
 • kup ubezpieczenie samochodu online

Jakie korzyści daje porównywarka OC i AC?

Kalkulator OC i AC Porówneo oszczędzi Twój czas i pieniądze. Dzięki niemu nie musisz odwiedzać stron poszczególnych towarzystw.

Nasza wyszukiwarka OC, AC i NNW cieszy się popularnością wśród kierowców i jest bardzo wysoko oceniana przez użytkowników. To najszybszy sposób na tanie ubezpieczenie samochodu.

Przekonaj się na własnej skórze. Oblicz OC samochodu, wybierz najtańszą polisę, kup ubezpieczenie online, a dostaniesz w gratisie pomoc agenta oraz miesiąc ubezpieczenia za darmo.

Zakres OC jest w większości przypadków podobny, jednak ceny polisy w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych mogą znacząco różnić. Nie ma powodu, aby przepłacać za ten sam, obowiązkowy zakres polisy odpowiedzialności cywilnej.

Otrzymasz szybki dostęp do najbardziej korzystnych finansowo ofert, a jednocześnie umożliwia skorzystanie z wielu dodatkowych korzyści, oferowanych przez wybranych ubezpieczycieli.

Przeczytaj nasz raport o cenach ubezpieczeń w Polsce i zobacz, ile płacą nasi klienci w poszczególnych regionach kraju.

Nasi eksperci pomogą w wyborze najlepszego OC

Kalkulator OC to nie tylko możliwość szybkiego dostępu do dużej liczby ofert, ale też szansa na uzyskanie profesjonalnej pomocy eksperta. Agenci ubezpieczeniowi Porówneo doskonale znają rynek, oferty poszczególnych towarzystw oraz niuanse ukryte w treści polis. Jeśli szukasz bardziej złożonej polisy, doradzi Ci, która z nich jest w Twoim przypadku najbardziej korzystna.

Tego rodzaju pomoc jest nieoceniona, ponieważ ekspert doskonale orientuje się nie tylko w cenach OC w poszczególnych firmach, ale też w dodatkowych benefitach, które oferują one kierowcom. Dzięki temu oferuje kompleksowe, bezpłatne wsparcie w wyborze najtańszej polisy.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w razie wypadku samochodowego zdejmuje z winowajcy odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody. Te mogą być ogromne, bo dotyczą nie tylko zniszczeń mienia (samochodów), czyli tzw. szkód rzeczowych. Przejmuje ją towarzystwo, które podjęło się ochrony. W razie zdarzenia, do którego doszłoby na skutek działania klienta może być poszkodowana osoba trzecia lub jej majątek.

W takiej sytuacji poszkodowana osoba ma prawo żądać rekompensaty za poniesione straty. Przy braku OC, taką rekompensatę należy wypłacić z własnego portfela. Za brak OC obowiązują też surowe kary.

Ubezpieczenie zdejmuje z właściciela polisy odpowiedzialność finansową, bo właśnie towarzystwo pokrywa powstałe straty.

W przypadku samochodów i ruchu drogowego ma to ogromne znaczenie. Uszkodzenie samochodu to często bardzo wysokie koszty. Mało kto mógłby sobie pozwolić na to, by zrekompensować taką stratę z własnego, domowego budżetu.

Tym bardziej, mało kto byłby w stanie wypłacić odszkodowanie, gdyby doszło do uszczerbku na zdrowiu. Polisa jest więc tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Jak wybrać OC?

Przede wszystkim należy zastanowić się i rozważyć, jakie są potrzeby i oczekiwania wobec takiej polisy, jaką ma pełnić funkcję i jakie ma realizować zadanie.

Jeżeli ma to być wyłącznie OC, które jest tylko spełnieniem obowiązku nałożonego przez przepisy, to wybór jest prosty. Wystarczy wybrać najtańszą polisę. Pakiet ubezpieczenia obowiązkowego jest ujednolicony i nie ma znaczenia, która firma go oferuje. Wszędzie wygląda tak samo.

Może jednak mieć różne ceny, ponieważ to już nie zostało prawnie uregulowane, a prawo rynku pozwala na dowolność w kształtowaniu cen. Tu sprawdzi się więc dobra porównywarka ubezpieczeń. Wystarczy podać dane samochodu i właściciela auta i wyszukiwarka zaprezentuje dostępne propozycje wraz z wyceną.

Jeżeli jednak w kręgu zainteresowań znajduje się również AC, czy dodatkowe ubezpieczenie szyb lub opon, wówczas należy nieco bardziej się skupić na poszukiwaniu właściwej oferty. Przede wszystkim należy określić swoje oczekiwania i sprawdzić firmy, które są w stanie je spełnić.

Następnie, należy sprawdzić warunki, jakie każda z firm oferuje. Jest to bardzo ważne. Zakres ubezpieczenia może się bowiem różnić, warunki wypłaty odszkodowania mogą też być zróżnicowane. Wszystko ma znaczenie. Wybrać zaś trzeba taką opcję, która w pełni odpowiada. Nie warto zgadzać się na częściowe rozwiązania.

Na koniec pozostaje wyboru, w czym już może pomóc cena. Jeżeli bowiem znajdą się dwie lub trzy oferty w tej samej cenie, to warto wybrać po prostu tańszą.

Pamiętaj, ubezpieczenie OC trzeba kupić

To bezwzględny obowiązek każdego kierowcy. Kup polisę OC online szybko i tanio.

Co to jest ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym świadczeniem każdego kierowcy posiadającego pojazd – jego warunki są szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ma ono przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Towarzystwo, gdzie wykupiliśmy OC, przejmuje odpowiedzialność finansową za szkody. Dotyczy to również sytuacji, gdzie w wypadku ucierpiał majątek lub zdrowie osoby trzeciej. Wtedy poszkodowany może zażądać rekompensaty – standardowo wypłacą ją ubezpieczyciel. Bez OC konieczne byłoby opłacanie wszystkiego z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest zawsze przypisane do konkretnego pojazdu, a nie kierowcy. Oznacza to, że w wypadku musi brać udział dany samochód, by ewentualne odszkodowanie zostało wypłacone. OC jest obowiązkowe oraz wbrew pozorom naprawdę przydatne. Niektóre szkody mogą być wyceniane na ogromne sumy, które bez towarzystwa ubezpieczeniowego byłyby trudne do spłacenia. Przypadkowe, nieprzewidziane sytuacje na drodze mogę zdarzyć się każdemu – OC wtedy pomaga.

Warto wiedzieć co nie jest objęte ubezpieczeniem. Szkody nie zostaną pokryte dla posiadacza samochodu, gdy ten będzie sprawcą wypadku. Art. 38 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zawiera wszystkie informacje dotyczące tego, co jest wyłączone z zakresu OC.

Jak działa kalkulator ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest koniecznością, co stanowi polskie prawo. Każdy posiadacz samochodu musi je wykupić dla swojego pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze zapłacisz tyle samo. Cena ubezpieczenia OC zależy od wybranego towarzystwa, modelu pojazdu, pojemności silnika czy też roku produkcji lub ewentualnych zniżek związanych z bezszkodową jazdą. Czynników jest naprawdę dużo. Można znaleźć specjalne programy, które pomogą wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia OC i nie tylko.

Kalkulatory dostępne w internecie to bardzo proste narzędzia. Ich działanie polega na przesłaniu Twoich danych osobowych oraz informacji o pojeździe do firm ubezpieczeniowych i uzyskaniu najlepszych ofert. W ten sposób można szybko i wygodnie zakupić najkorzystniejszą polisę online.

Cały proces trwa zaledwie kilka minut. Na początku należy odpowiadać na pytania z danymi osobowymi oraz informacjami pojazdu. Warto wiedzieć, że nie zawsze konieczne jest podawanie danych właściciela – zależy od kalkulatora ubezpieczenia OC. Po tym cały proces wyszukiwania najlepszych ofert zajmuje tylko chwilę, można dowolnie zdecydować się na konkretną propozycję. To o wiele szybsze oraz bardziej opłacalne rozwiązanie, niż samodzielna próba znalezienia najkorzystniejszej polisy.

Jak działa kalkulator OC?

Kalkulator OC to bardzo wygodne narzędzie pozwalające znaleźć najtańszą polisę dla Twojego pojazdu. Ma on wiele zalet, przez które zyskał tak ogromną popularność. Działanie kalkulatora OC polega na tym, że program zbiera informacje o właścicielu i samochodzie, po czym dobiera kilka najkorzystniejszych ofert od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. To o wiele szybsze, wygodniejsze oraz pozwalające więcej oszczędzić rozwiązanie, niż kontaktowanie się z agentami czy spotkania w placówkach firm ubezpieczeniowych.

W kalkulatorze OC należy najpierw podać kilka podstawowych informacji. Zwykle wpisujemy dane osobowe, markę i model pojazdu, pojemność silnika, rok produkcji oraz to, jak jest przechowywany. Ogółem informacji nie trzeba podawać zbyt wiele – zwykle zajmuje to maksymalnie kilka minut. Po tym kalkulator OC automatycznie wyszukuje oferty ubezpieczalni. Bardzo często można zakupić polisę online – bez wychodzenia z domu czy też rozmowy z konsultantem.

Kalkulatory OC pozwalają także dobrać ofertę dla wymagających kierowców. Można znaleźć z ich pomocą propozycje, które będą idealne, gdy posiadasz wiele samochodów, chcesz wykupić także rozszerzoną ochronę lub wypożyczasz pojazd. Jeśli ubezpieczasz auto, naprawdę warto sprawdzić możliwości kalkulatora OC – możesz wiele zaoszczędzić.

Czy muszę podawać swoje dane w kalkulatorze OC?

Należy wiedzieć, że kalkulatory OC korzystają z ofert towarzystw ubezpieczeniowych – te natomiast wyliczają stawki, jakie trzeba zapłacić przy zakupie polisy. Wszystko zależy więc konkretnie od ubezpieczyciela. Kalkulatory OC bez podawania danych osobowych niestety nie istnieją – jest tak, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe po prostu wymagają dość szczegółowych informacji o właścicielu pojazdu. Pytania w kalkulatorach OC nie są więc niezależne.

Aby poznać cenę ubezpieczenia, należy zwykle podać jedynie podstawowe informacje. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się przygotowywać pytania przyjazne dla użytkownika – nie mają one zbierać zbyt dużo danych, ani w żaden sposób szkodzić właścicielowi pojazdu.

W niektórych kalkulatorach OC istnieje opcja wyszukania ofert bez podawania podstawowych informacji. Niestety sprawia to, że wyniki nie są najdokładniejsze. Znacznie lepsze efekty uzyskasz, gdy podasz wszystkie potrzebne dane dla towarzystwa ubezpieczeniowego – zapewni to uzyskanie najkorzystniejszej oferty dostosowanej specjalnie dla Ciebie.

Oczywiście informacje, które podajemy na stronach z kalkulatorami OC są dobrze zabezpieczone. Nie ma możliwości pojawienia się wycieku. Dane wykorzystują tylko firmy ubezpieczeniowe – nie są one podawane dalej lub używane w inny sposób. Kalkulatory OC oferują potrzebne zabezpieczenia, by użytkownik mógł znaleźć najlepszą ofertę oraz wygodnie zakupić polisę online.

Czy moje dane w kalkulatorze OC są bezpieczne?

Formularze na stronach kalkulatorów OC są dostosowane pod wymogi towarzystw ubezpieczeniowych. Mają one być możliwie najbardziej przystępne dla użytkownika – nie podajemy żadnych wrażliwych informacji. Mimo wszystko warto wiedzieć, czy dane są odpowiednio zabezpieczone. Niektóre kalkulatory OC mają możliwość szacunkowego wyliczenia składki ubezpieczeniowej bez podawania wielu podstawowych informacji. Wynik jest jednak niedokładny i warto skorzystać z pełnoprawnej porównywarki.

Podając dane osobowe czy też informacje o pojeździe oczekujemy prywatności. Kalkulatory OC zapewniają o tym, że wszystko jest przesyłane tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych. Dane nie mają innego zastosowania, niż jedynie dobranie odpowiedniej oferty. Strony internetowe są zabezpieczone specjalnym szyfrowaniem, co zapobiega ewentualnym wyciekom lub kradzieżom.

Przy wyborze OC należy zwykle podać podstawowe informacje o samochodzie oraz dane osobowe – to wystarczy do wyliczenia składki. Pytania nie są mocno szczegółowe, a wszystko w dbałości o znalezienie najlepszej oferty. Całość zajmuje zaledwie kilka minut – zabezpieczenia kalkulatorów OC wręcz gwarantują pełną ochronę.

Czy korzystanie z kalkulatora ubezpieczenia OC jest płatne?

Każdy kalkulator OC na rynku oferuje swoje usługi w pełni za darmo. Wystarczy tylko wypełnić formularz z potrzebnymi danymi i program automatycznie znajduje najkorzystniejsze propozycje polisy dla twojego pojazdu. Takie rozwiązanie jest darmowe oraz pozwala sporo oszczędzić. Różnice między ubezpieczalniami mogą wynosić nawet ponad 1000 złotych. Warto zachować te pieniądze w kieszeni, korzystając z kalkulatora OC.

Bardzo często same porównywarki oraz firmy ubezpieczeniowe mają promocje lub różnego rodzaju rabaty. Można w ten sposób jeszcze więcej zaoszczędzić na polisie. Warto wiedzieć, że OC zawsze musi obejmować wszystko, co jest zawarte w Ustawie – dzięki temu tańsza oferta także gwarantuje dokładnie takie same warunki. Oczywiście można także dokupić rozszerzenia ubezpieczenia, takie jak AC, NNW czy też Assistance. Kalkulatory OC biorą pod uwagę pakiety usług, więc cena również będzie możliwie najniższa.

Porównywarki nie są więc w żadnym wypadku płatne, a pozwalają oszczędzić. To idealne rozwiązanie, gdy Twoja polisa dobiega końca. Kalkulator OC wymaga jedynie kilka minut wolnego czasu na wypełnienie formularza i można znaleźć w ten sposób najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Jaki jest zakres ubezpieczenia OC?

OC oznacza Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. To obowiązkowa polisa dla każdego posiadacza samochodu w Polsce. Jest ona przypisywana właśnie do pojazdu. Jego zakres szczegółowo określono w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych – konkretnie w artykule 34. Prawo mówi tutaj o tym, że posiadacz lub kierujący pojazdem jest zobowiązany do odszkodowania za wyrządzoną szkodę w związku z ruchem tego pojazdu, którego skutkiem są następstwa zdrowotne osób trzecich oraz uszkodzenie czy też zniszczenie mienia.

Ubezpieczenie OC działa zawsze przy wypadku samochodowym. Wyrządzenie przez nas szkód aktywuje polisę. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa pewne opłaty – wiele zależy jednak od tego, kto był sprawcą danego zdarzenia. Polisa OC chroni więc osobę, której wyrządzimy szkody. Aby zabezpieczyć także swój pojazd, należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC.

OC jest obowiązkowe i zawsze trzeba je posiadać. Jeżeli nie wykupisz polisy dla swojego samochodu – narażasz się na duże kary finansowe. W wyborze najkorzystniejszej oferty zdecydowanie pomoże kalkulator OC. Ubezpieczenie zawsze obejmuje te same warunki (taki sam zakres), niezależnie od ceny.

Najtańsze oferty OC dla mieszkańców wybranych miast

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa bardzo dużo czynników. Warto wiedzieć, że jednym z nich jest miasto, w którym mieszkasz. Mniejsze wsi i miejscowości gwarantują niższe składki, niż miejsca o dużej gęstości zaludnienia. Wpływ ma tu znacznie więcej kwestii – statystyki wypadków, natężenie ruchu czy nawet jakość dróg. Miejsce zamieszkania w dużym stopniu wpływa na to, ile zapłacisz za OC dla Twojego samochodu.

text

Powyższe dane odnoszą się do 2020 roku i zawierają najtańsze polisy w kilku wybranych miastach. Jak widać najlepsze warunki mają mieszkańcy Rzeszowa, Białegostoku lub Lublina, natomiast najgorsze – Warszawy, Bydgoszczy oraz Katowic. Miejsce zamieszkania ma ogromny wpływ na składki ubezpieczeniowe, jeśli chodzi o OC.

Takie różnice pojawiają się przez zwiększone ryzyko pojawienia się szkody w niektórych miejscach. Wszystko na podstawie statystyki. Z biegiem czasu stawki mogą się zmieniać, jednak zawsze będą zależne od ryzyka nieprzyjemnego wydarzenia na drodze

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?

Składki ubezpieczeniowe są mocno zależne od wielu czynników. Stawki wahają się między 300 zł, a nawet kilkoma tysiącami. OC samochodu nie ma więc jednej, konkretnej ceny. W 2021 roku średnio za polisę trzeba było zapłacić 617 zł – był to wzrost względem poprzednich lat. Niewiele to jednak mówi o tym, ile będzie wynosiła Twoja składka ubezpieczeniowa.

Warto wiedzieć, od czego zależy cena polisy. Wpływa na nią przede wszystkim historia ubezpieczeniowa, miejsce zamieszkania oraz wiek kierowcy. To podstawowe dane osobowe, które należy podać. Jeśli chodzi o samochód – wpływ ma marka, pojemność silnika, rok produkcji oraz rodzaj paliwa. Ubezpieczenie OC jest więc uzależnione od wielu czynników i nie można ustalić jednej, konkretnej stawki.

Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na kilka ofert lub skorzystać z kalkulatora. Pozwoli to dopasować najkorzystniejsze ubezpieczenie. Oczywiście zawsze będzie konieczne podanie najważniejszych informacji, od których zależy składka. Kalkulatory OC robią całą pracę za Ciebie – po wypełnieniu formularza automatycznie wyszukują najtańszą, najlepszą ofertę.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc każdy kierowca musi wykupić polisę. Warto jednak wiedzieć, że na rynku można znaleźć wiele ofert. Różnią się one przede wszystkim ceną. Zakres OC zawsze pozostanie taki sam, ponieważ został określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wybór odpowiedniej polisy zależy więc przede wszystkim od jej kosztu. Wysokość składki zależy od wielu parametrów, jednak różnice między towarzystwami ubezpieczeniowymi mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Jak więc znaleźć najkorzystniejszą ofertę, jeśli chodzi o OC?

Warto rozważyć wykorzystanie kalkulatora, takiego jak Porówneo. Program w zaledwie kilka minut pozwoli znaleźć najtańsze OC na rynku. Wystarczy tylko podać podstawowe dane osobowe oraz informacje o samochodzie. Kalkulator OC jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ wyszukuje najkorzystniejsze oferty, więc można wiele zaoszczędzić. Nie trzeba także samodzielnie szukać towarzystwa, które ma najlepszą cenę. Kalkulator OC potrzebuje zaledwie kilku minut!

Kalkulator OC Porówneo jest w 100% darmowy i prosty w użyciu. Wystarczy wypełnić formularz, po czym otrzymasz listę najkorzystniejszych ofert, jeśli chodzi o wszystkie ubezpieczenia.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

OC jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Ułatwia wiele kwestii. Stało się także obowiązkowe pod karą grzywny, by unikać problemów z wypłacaniem odszkodowania. Ubezpieczenie OC kierowcy działa, kiedy jest on sprawcą. Towarzystwo pokrywa wszelkie szkody – często są to ogromne sumy. Nie każdy mógłby wypłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych z własnej kieszeni. Właśnie dlatego OC jest tak istotne. Zawsze, niezależnie od sytuacji, poszkodowani w zdarzeniu drogowym otrzymają należne odszkodowanie. Dotyczy to również uszczerbków na zdrowiu. Oczywiście, jeżeli kierowca nie ma ubezpieczenia OC – wszystko pokrywa samodzielnie.

Takie rozwiązanie daje także swobodę, jeśli chodzi o podróżowanie za granicę. Ubezpieczenie OC umożliwia wyjazdy do całej Unii Europejskiej swoim samochodem. Jest to ochrona również na czas podróży. Inaczej Polak musiałby wykupić polisę wraz z wjazdem do kraju, gdzie jest ona obowiązkowa. W ramach standaryzacji wprowadzono taką konieczność dla każdego kierowcy. Zwykle samo ubezpieczenie OC to mała część wartości samochodu, więc nie jest dużym wydatkiem – szczególnie gdy korzystasz z porównywarki.

Czy kalkulator OC sprawdzi się w przypadku młodych kierowców?

Porównywarki ubezpieczeń OC zawsze dobierają najkorzystniejsze oferty – niezależnie od stażu kierowcy. Warto wiedzieć, że lata bezszkodowej jazdy dają zniżki na polisę. Może ona sięgać nawet 50%. Młodzi kierowcy nie mają takich rabatów, jednak wciąż kalkulatory OC bardzo dużo pomagają. Takie same oferty mogą mieć różne ceny w przypadku innych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie warto przepłacać, ponieważ zasady OC są regulowane ustawą i firmy je respektują. Często można oszczędzić nawet kilkaset złotych tylko dlatego, że wykorzystasz porównywarkę, zamiast samodzielnie szukać polisy.

Młodzi kierowcy tym bardziej powinni zwracać uwagę na cenę ubezpieczenia OC. Kalkulator Porówneo może tutaj zrobić ogromną różnicę. Jeśli z małym stażem nie otrzymasz zniżek – warto zwrócić uwagę na alternatywy. Kalkulator OC będzie po prostu świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo można liczyć tutaj na specjalne promocje i rabaty, ponieważ firmy często organizują różne wydarzenia.

Kierowcy z mniejszym stażem często nie są także obeznani w rynku. Określenie dobrej ceny OC jest więc dość trudne. Kalkulator wszystko robi za użytkownika – wystarczy tylko wpisać podstawowe dane. Masz tutaj pewność wybrania najkorzystniejszej oferty.

Ubezpieczenie OC na raty – czy to się opłaca?

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Zależnie od nich trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdy kierowca może pozwolić sobie na taki jednorazowy wydatek. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc trzeba wykupić polisę, jak tylko poprzednia wygasa. W takim wypadku warto skorzystać z kalkulatora, ponieważ wtedy maksymalnie obniżysz cenę. Może to jednak nie wystarczyć.

Ubezpieczenie OC na raty to usługa, którą oferuje coraz więcej towarzystw. Dzięki temu rozłożysz składkę i będzie ona mniej uciążliwa. Dość popularnym rozwiązaniem jest opłacanie OC w dwóch ratach, jednak można wybrać znacznie więcej opcji. Warto jednak wiedzieć, że brak jednorazowej płatności oznacza często wyższą cenę. Zrezygnowanie z ubezpieczenia na raty pozwala uzyskać lepsze warunki, więc należy zastanowić się przed wyborem odpowiedniego rozwiązania.

OC na raty opłaca się tylko, gdy nie możesz jednorazowo opłacić składki, a musisz już wykupić polisę, by nie dostać kary pieniężnej. W innym wypadku warto rozważyć inne opcje, ponieważ wtedy można uzyskać lepszą cenę. Każda oszczędność jest tutaj zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Kalkulator OC wyszukuje najlepszą ofertę zarówno w przypadku jednorazowej płatności, jak i propozycji na raty.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Brak ważnej polisy OC oznacza karę finansową. Jej wysokość zależy od tego, ile dni nie masz ubezpieczenia. Nie warto jednak ryzykować – stawki są naprawdę wysokie. Mogą one przekraczać wartość niektórych samochodów. Lepiej zdecydować się na najtańsze OC. Za pomocą kalkulatora można znaleźć je w kilka minut. W ten sposób nie narażasz się na ewentualne, ogromne kary.

Obecnie wynoszą one:

 • Do trzech dni – 1120 zł
 • Od 4 do 14 dni – 2800 zł
 • Powyżej 14 dni – 5600 zł

Warto jednak wiedzieć, że stawka zależy od płacy minimalnej w kraju. Co roku kary więc rosną – tak też będzie w 2022. Można spodziewać się znacznie większych stawek.

Kary za brak OC w 2022 roku:

 • Do 3 dni – 1204 zł
 • Od 4 do 14 dni – 3010 zł
 • Powyżej 14 dni – 6020 zł

Ryzykowanie jest tu więc mocno nieopłacalne. Wystarczy zwrócić uwagę na ceny polisy OC. Zwykle koszt to maksymalnie kilkaset złotych. Zawsze kara będzie wyższa, niż składka ubezpieczeniowa. Posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, więc nie warto zwlekać z jej wykupieniem. Korzystając z kalkulatora, takiego jak Porówneo można wszystko zrobić online, bez wychodzenia. Wystarczy tylko podać potrzebne danie i wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Czy OC przedłuża się automatycznie?

Zwykle ubezpieczenie OC jest zawierane na 12 miesięcy. 14 dni przed wygaśnięciem polisy kierowca będzie poinformowany. Można wtedy opłacić składkę i OC automatycznie się przedłuży. Krótkoterminowe ubezpieczenie na 30 dni działa inaczej – jest ono jednak zawierane tylko w szczególnych wypadkach.

Zwykle więc OC przedłuży się automatycznie, należy jedynie pamiętać o opłaceniu składki. Jest jednak kilka wyjątków. Jeżeli towarzystwa nie otrzyma wpłaty – może przestać świadczyć usługi po okresie 12 miesięcy. Oczywiście ubezpieczenie będzie przedłużone jednokrotnie. Konieczne będzie opłacenie tego okresu. Ubezpieczalnia może wykorzystać nawet komornika, by odzyskać należne składki.

Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kupujesz samochód. Wtedy polisa poprzedniego właściciela działa do końca, jednak później musisz samodzielnie wybrać ofertę. Zwykle otrzymasz również propozycję poprzedniej ubezpieczalni. Jeżeli chcesz, możesz także zerwać obowiązującą polisę i zawrzeć nową w dowolnym momencie po zakupie samochodu.

OC przedłuża się automatycznie, kiedy tylko to możliwe. Kilka wyjątków istnieje zwykle przy zmianie właściciela czy też problemach z finansami. To ubezpieczenie jest konieczne i bardzo przydatne – towarzystwa dbają o to, by zawsze każdy je posiadał, oczywiście w miarę ich możliwości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dlaczego warto skorzystać z Porowneo.pl?

Łatwe porównanie

Jeden prosty serwis, aby porównać cały rynek ubezpieczeniowy. Oferty 11 towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Najlepsza cena

Prezentujemy bezpośrednio oferty naszych partnerów, bez dodatkowych opłat. Porowneo.pl oferuje więc takie same ceny, jakie otrzymałbyś bezpośrednio od każdego partnera.

Niezależny serwis

Żaden z naszych partnerów nie ma uprzywilejowanej pozycji. Oferty posortowane są według wysokości składki ubezpieczeniowej.

Wspieramy Cię

Dzięki Porówneo poznasz warunki finansowe ofert oraz dokładny zakres usług. Dzięki nam dokonasz trafnego wyboru!